Norma Pro – najpopularniejszy program kosztorysowy w Polsce?

Tytułowa fraza okraszona pytajnikiem, bo w zasadzie nie ma żadnych miarodajnych badań na ten temat. Mimo wszystko chyba można zaryzykować stwierdzenie, że tak właśnie jest – Norma PRO to najczęściej używany program do tworzenia kosztorysów.

Moja opinia bieże się z rozmów z przedstawicielami urzędów, firm budowlanych czy spółek planujących większe inwestycje. Duża część z nich pracuje właśnie na programie Norma Pro lub poważnie rozważa zakuup tego oprogramowania.

Nie ma się co dziwić. Ten program kosztorysowy to najprawdę udane narzędzie, pozwalające na kompleksowe działania od stworzenia przedmiaru, przez jego wycenę bazą cenową do tworzenia kosztorysów uproszczonych i szczegółowych. Wraz z Normą dostajemy bazę ok 400 katalogów robót budowlanych na podstawie których można tworzyć dokumenty, istnieje też opcja dodania pozycji niekatalogowej np. w sytuacji dodawania nowych technologii dla których brak norm zużycia robocizny materiału i sprzętu.

Po stworzeniu kosztorysu możemy go porównać z innym i w wygodnej graficznie formie, od razu zobaczymy na których pozycjach jesteśmy tańsi, na których drożsi.

Czy program ma jakieś wady? Chyba tylko jedną, że nie jest Normą Expert. O wersji Expert już pisałem, ale przypomnę, że to tak jakby wersja Pro z odświeżonym interfacem (jeszcze wygodniejszym!!!) i dodanymi różnego rodzaju poprawkami ułatwiającymi pracę (po prostu mniej się naklikamy).

 

Dodaj komentarz