Norma Pro

norma pro

Norma PRO – program do kosztorysowania

Norma PRO to już niemal legenda na polskim rynku programów kosztorysowych. Z różnych względów od momentu premiery zdobyła sobie liczne grono użytkowników w całej Polsce i pomimo, że konkurencja nie śpi, to wciąż nie widać aby popularność tego programu malała.

Norma PRO swoją premierę miała w roku 2003 i od razu uderzyła w wysokie tony zdobywając Złoty Medal na targach BUDMA w Poznaniu. Doceniono wówczas mnogość funkcji jakie ten program za sobą niósł. Tworzenie kosztorysów w PRO, choć na pierwszy rzut oka skomplikowane, było kompleksowe. Program pozwala nam regulować i ustalać każdy nawet najdrobniejszy parametr mający wpływ na ostateczną wartość kosztorysową wycenianych robót.

Jak dziś po ponad 10 latach broni się ten program. Dekada to szmat czasu, w informatyce niemal wieczność, a mimo to Norma PRO jest wciąż w czołówce wśród najpopularniejszych programów do kosztorysowania. Piszę w czołówce, tylko dlatego, że brak obiektywnych danych dotyczących sprzedaży konkurencyjnych programów do kosztorysowania. Podejrzewam, że gdybym napisał, że Norma PRO jest najpopularniejszym oprogramowaniem kosztorysowym, to wiele bym się nie pomylił – ale twardych danych brak.

Fakt, że sama czynność kosztorysowania, podstawy prawne są w zasadzie niezmienne (albo zmiany nie są nagłe) na pewno pomaga w fakcie, że nowsze programy o być może bardziej uwspółcześnionym interfejsie mają problem by zająć miejsce Normy PRO. Nikt nie czuje potrzeby zamiany w pełni funkcjonalnego oprogramowania na inne, do którego przecież trzeba się przyzwyczaić na nowo. Mimo wszystko troszkę archaiczny interfejs wersji PRO – okienkowy – sprzyja osobom, które są przyzwyczajone do starszych wersji Windowsa.

Producent o tym wie i pomimo, że wprowadził już jakiś czas temu na rynek kolejną wersję Normy to wciąż wspiera i aktualizuje PRO. Te aktualizacje to abonament Buduj z Głową, który co kwartał przynosi poprawki i nowe funkcje do programu kosztorysowego. Tak, że wystarczy program Norma PRO, abonament Buduj z Głową i aktualny cennik aby móc tworzyć w pełni użyteczne dokumenty kosztorysowe.