Norma Standard – program dla małej firmy

Nie da się ukryć, że oprogramowanie kosztorysowe z rodziny Norma swoje kosztuje. Trzeba jednak mieć świadomość, że jako program wybitnie specjalistyczny i wymagający nieustannych modyfikacji i zmian Norma, ze wszystkimi swoimi funkcjami po prostu jest wartościowa.

Każda firma budowlana czy inwestorska wie jak ważne jest to narzędzie w codziennej pracy – możliwość przygotowania dokumentów ofertowych, wyliczenia ceny robót to podstawa do tego by móc startować w przetargach, konkursach itp. wyłaniających wykonawców robót.

Niestety dla małej firmy, pracującej na rynku lokalnym i zajmującej się wąską i niedużą specjalizacją cena programu Norma PRO jest często zaporowa, nie do przeskoczenia. Producent widząc ten problem zdecydował się na poszerzenie gamy programów do kosztorysowania. Norma PRO to niewątpliwie okręt flagowy, duże możliwości, dość wysoka cena. Ale przecież mniejsze firmy często mogą obyć się bez pewnych zaawansowanych funkcji związanych szczególnie z kontrolą kosztorysu.

Norma STANDARD to program przeznaczony dla mniejszych firm, z mniejszymi wymaganiami odnośnie kosztorysowania. Pozbawiony jest m.in. funkcji porównywania kosztorysu, sprawdzania jego zgodności z katalogami czy opcji pozwalających na importy obmiarów/przedmiarów z plików zewnętrznych. Dodatkowo w Normie Standard nie przygotujemy kosztorysu FIDIC – szczególnego rodzaju wyceny koniecznego szczególnie przy inwestycjach unijnych.

Decydując się na program kosztorysowy Norma musimy określić swoje potrzeby i możliwości. Czy będąc małą firmą będziemy musieli konstruować „fidici”, czy będziemy musieli sprawdzać poprawność kosztorysu? To raczej kwestie dla inwestorów, może nie potrzebujemy aż tak skomplikowanych funkcji. Odpowiedzenie sobie na takie pytania umożliwi wybór odpowiedniego programu.

Pamiętajmy też, że zakup wersji Standard nie zamyka nam drogi do posiadania Normy PRO. Wymiana z jednego programu na drugi może odbyć się w przystępnej cenie również w późniejszym terminie.