Norma Standard

norma standard

Program Norma Standard

Nie każdy potrzebuje zaawansowanego narzędzia tworzenia kosztorysów. W małych firmach nie zawsze występuje potrzeba stworzenia skomplikowanego dokumentu zawierającego np.  warianty robót czy bardzo szczegółowe wyliczenia przedmiaru. Dla takich klientów Athenasoft przygotowała wersję programu do kosztorysowania Norma Standard.

Na pierwszy rzut oka nie różni się ona bardzo od wersji PRO. Ten sam sposób poruszania się po programie, wiele opcji i narzędzi wygląda dokładnie tak samo jak w bardziej zaawansowanej wersji. Jednak gdy się wgryziemy głębiej w porównanie obu systemów zauważymy różnice. Pierwszą w zasadzie od razu – to cena. Norma Standard jest najtańszą w całej rodzinie Norm, dzięki czemu mogą sobie na nią pozwolić już małe jednoosobowe firmy, które każdy grosz oglądają z obu stron przed jego wydaniem. Co dalej? Jakie funkcje są niedostępne?

Norma Standard z racji swojego przeznaczenia dla firm mniejszych została okrojona z opcji przydatnych dużym firmom, będących często generalnymi wykonawcami. Nie zawiera ten program do kosztorysowania możliwości porównywania kosztorysów, sprawdzania jego zawartości względem katalogów KNR. Te funkcje tak lubiane przez inwestorów i generalnych wykonawców negocjujących z podwykonawcami w Normie Standard są niedostępne. Nie wykonamy również w tej wersji kosztorysu wg kalkulacji FIDIC. Ten rodzaj kosztorysu w Polsce jest wykorzystywany najczęściej przez inwestorów przy okazji dużych inwestycji z dofinansowaniem unijnym. Producent wyszedł z założenia, że małe firmy wykonawcze raczej nie korzystają z tego typu kalkulacji. Ponadto w wersji Standard ograniczono możliwości tworzenia szczegółowych przedmiarów na podstawie gotowej biblioteki wzorów czy dodatkowych obliczeń pomocniczych.

Czy zatem Norma Standard jest programem nieprzydatnym? Ależ nie! To świetne narzędzie dla tych, którzy nie chcą inwestować w program dużo pieniędzy, bo nie wykonują aż tylu kosztorysów i nie są one aż tak skomplikowane. Praktyka pokazuje, że takich firm jest dużo i ta wersja oprogramowania kosztorysowego cieszy się dużą popularnością w Polsce.