Nowoczesny program kosztorysowy

Wśród programów do kosztorysowania wyróżniają się te z rodziny Norma. Nie da się ukryć, że zdobyły sobie dużą popularność w ostatnich latach i zaczynają dominować na rynku oprogramowania dla firm budowlanych. Oczywiście nie są jedynym systemem kosztorysowym dostępnym w polskich sklepach, ale niewątpliwie częstotliwość spotykania programów Norma jest największa.

Jednym z powodów tej popularności jest skrojenie programu kosztorysowego do wymagań klienta. Rodzina Normy dzieli się na trzy programy:

dobre oprogramowanie kosztorysowe

Norma Standard

Norma Standard – program najtańszy i najbardziej ograniczony jeśli chodzi o funkcje. Ale to ograniczenie nie oznacza, że jest to program ułomny. Norma Standard zawiera pełną bazę katalogów KNR, KNNR itp. dokładnie taką samą jak droższe edycje. Te wydawnictwa to podstawa w tworzeniu kosztorysów, więc już to każe spojrzeć łaskawym okiem na wersję Standard. A przecież jeśli chodzi o podstawowe funkcje najtańsza Norma też nie ma się czego wstydzić. Tworzenie kosztorysów szczegółowych i uproszczonych jest w pełni dostępne, tak samo możliwość ustawienia parametrów kosztorysu podczas tworzenia tj. sposobu liczenia narzutów i opcji wyświetlania formularza.

 

program do kosztorysowania

Norma PRO

Norma Pro – program na pierwszy rzut oka podobny do wersji Standard, ale z poszerzonymi możliwościami jeśli chodzi o pracę z dokumentem kosztorysowym. Przede wszystkim ta wersja skierowana jest to firm większych, które mają potrzeby tworzenia zaawansowanych kosztorysów np.  z ustalonymi wariantami albo jak w przypadku generalnych wykonawców, chcą mieć możliwość porównania dwóch kosztorysów ze sobą. Przygotowanie takiego kosztorysu porównawczego to dobra podstawa do negocjacji z podwykonawcami, odnośnie cen czy ilości robót przewidzianych do wykonania. Norma Pro to również funkcje importowania wielkości przedmiarowych z zewnętrznych plików i współpracy z innymi programami – czy to systemami ERP, czy programami do harmonogramowania czy wreszcie programami do przedmiarowania.

Norma Expert

Norma Expert

Norma Expert – najbardziej zaawansowany z systemów do kosztorysowania stworzonych w firmie Athenasoft. Odświeżony w stosunku do pozostałych programów wygląd rzuca się w oczy na samym początku. Dodawanie pozycji do kosztorysu jest wygodniejsze ponieważ praca odbywa się na panelach w obrębie jednego okna, a nie jak we wcześniejszych wersjach na wyskakujących oknach programu. Poza tym Norma Expert to w dużej mierze funkcje znane z wersji PRO poszerzone o dodatkowe możliwości np. rozliczanie odpadów z inwestycji czy import skanowanych PDFów do programu. Oczywiście za przyjemności trzeba płacić więcej, dlatego też cena tej wersji jest wyższa.

O tym którą Normę wybrać musimy zdecydować sami. Jakie opcje są nam potrzebne czy wygoda pracy ma dla nas priorytetowe znaczenie, ile kosztorysów rocznie zamierzamy tworzyć. Odpowiedź na te pytania pozwoli nam wybrać Normę najlepiej skrojoną do naszych potrzeb.