Planowanie inwestycji budowlanej

Zapotrzebowania na mieszkania rośnie z każdym rokiem ponieważ każdy chciałby mieć własne M. Deweloperzy co roku oddają kilkadziesiąt tysięcy nowych mieszkań tak, że nie pozostaje nic innego jak pobiec do banku po kredyt i kupić swoje wymarzone lokum.

Deweloper planujący zbudowanie osiedla mieszkaniowego musi dokładnie zaplanować swoją inwestycję i zbudować takie apartamenty, które trafią w gusta kupujących i będą dla nich dostępne finansowo. Do porządnego przygotowania się do budowy na pewno niezbędny będzie kosztorys inwestycji i jej harmonogram. Dobry deweloper zatrudnia osobę, która potrafi przygotować kalkulację w programie kosztorysowym i kierownika budowy, który w trakcie realizacji prac pilnuje czy wszystko odbywa się zgodnie z zaplanowanymi terminami.

Jak firma z branży nieruchomości może określić koszt inwestycji? Otóż zawsze na początku jak tylko zostanie zrobiony projekt tworzy się tzw. kosztorys inwestorski. To specjalny dokument, który wskazuje mniej więcej ile trzeba będzie wyłożyć pieniędzy. Z takim kosztorysem, dużo łatwiej planować pozyskiwanie środków i budżetowanie inwestycji. Zwykło się przyjmować, że dobry kosztorys powinien być przygotowany przez odpowiedniego specjalistę, który w programie takim jak Norma jest w stanie szybko policzyć w oparciu o aktualne ceny wykonania robót całkowity koszt naszej inwestycji. Praca takiego człowieka jest niezbędna dla każdego inwestora z branży mieszkaniowej.

Druga sprawa to zrobienie harmonogramu inwestycji – planista, którym często jest np. kierownik robót potrafi w programie Project 2016 rozrysować sobie całą inwestycję w kalendarzu. Proces harmonogramowania często odbywa się automatycznie – program komputerowy wspiera jak może człowieka, choć oczywiście wszystkiego za niego nie wykona. Dzięki pracy planisty firma jest w stanie uniknąć ewentualnych opóźnień w trakcie realizacji. Co ciekawe dzięki dodatkowi funkcjonalnemu ENOKO Project możliwe jest zaimportowanie kosztorysu na podstawie którego zostanie automatycznie przygotowany plan inwestycji. Co za wspaniała sprawa!