Przedmiarowanie robót budowlanych

Branża budowlana już od wielu lat korzysta z różnych programów komputerowych, wykorzystując je do różnych celów. Poza bardzo popularnymi programami do kosztorysowania czy programami do harmonogramowania, istnieje gama programów dodatkowych wspierających na różnych etapach pracę budowlańców.

Osoby zajmujące się tworzeniem dokumentacji technicznej mają do wyboru tzw. programy CADowskie, które pozwalają na wygodną pracę z rysunkami technicznymi. Poza popularnym i drogim AutoCADem, na rynku można znaleźć tańsze programy dla mniej wymagających użytkowników np. CADRysunek. Jest to program umożliwiający pracę między innymi z plikami .dwg i .dxf (pliki w standardzie AutoCAD) oraz z plikami w swoim macierzystym formacie .rys. CADRysunek pozwala na tworzenie rysunków technicznych ich edycję, a także na zbieranie przedmiarów z rysunków czyli informacji np. o długościach ścian czy wielkościach pomieszczeń opisywanych przez dokumentację projektową.

Podobnym programem jest Miara PRO, która co prawda nie umożliwia edytowania rysunków, ale pozwala na bardzo szczegółowe tworzenia na ich podstawie przedmiarów, które potem szybko można wycenić w programie Norma.

Zarówno Miara PRO jak i CADRysunek współpracują z programami kosztorysowymi Norma, umożliwiając przenoszenie danych pomiędzy programami i powodując, że procesy tworzenia przedmiaru i jego wyceny mogą być prowadzone jednocześnie.