Rola kosztorysu w projekcie

Kosztorys to jeden z dokumentów bez których ciężko sobie wyobrazić prowadzenie inwestycji budowlanej. W pewnych przypadkach przygotowanie kosztorysu jest wymagane nawet odpowiednimi przepisami prawa, co tym bardziej podnosi rangę tego dokumentu. Kosztorys jak sama nazwa wskazuje jest rozpisaniem kosztów robót budowlanych koniecznych do wykonania danej inwestycji i najczęściej przygotowuje się go w specjalistycznym programie komputerowym. Do najpopularniejszych programów tego typu należą te z serii Norma (Norma Pro, Norma Expert), ale też Zuzia, Forte, Seko itp.

Kosztorysowanie w programach do tego stworzonych jest wygodniejsze i łatwiejsze. Łatwo można opisać zakres prac bazując na dostępnych katalogach robót, wycena dokumentu też jest sprawna jeśli korzystamy z popularnych cenników takich jak Sekocenbud czy Intercenbud. Gotowy kosztorys poza wskazaniem kosztu planowanych prac może też pomóc w zarządzaniu inwestycją. Odpowiednie usystematyzowanie kosztorysu pozwoli sprawdzić koszty poszczególnych etapów robót, co pozwoli lepiej zarządzać tymi kosztami w czasie, a dodatkowo pozwoli prowadzić rozliczenia etapowe z wykonawcą, co jest wygodnym sposobem płacenia za wykonanie usług budowlanych.

Dodatkowo kosztorys to świetny zaczyn dla harmonogramu inwestycji jeśli chcemy kontrolować terminowość prowadzonych prac. Co prawda programy kosztorysowe nie są w stanie wykonać harmonogramu, ale wymiana danych z programami typu Project czy Planista jest łatwa i wygodna.

Programy kosztorysowe to narzędzia niezbędne w każdej firmie budowlanej, które ma ambicje rozwoju i zdobywania nowych obszarów rynku. Ułatwiają zarządzanie kosztami, co w dłuższym okresie przynosi niemal zawsze oszczędności i pozwala na lepszą kontrolę prowadzonego projektu.