Norma PRO – program kosztorysowy doskonały?

Tytuł artykułu może i kontrowersyjny, ale coś w tym jest że od ponad 10 lat Norm PRO wciąż jest jednym z najczęściej kupowanych programów do kosztorysowania. Pomimo konkurencji, pomimo własnej nowszej wersji (Norma Expert) to jednak PRO jest programem do kosztorysowania, który wybierają kosztorysanci. Dlaczego?

W swoim czasie około roku 2003 Norma PRO była prawdziwą rewolucją w kosztorysowaniu. Zasłużony złoty medal na poznańskich targach nie przypadkowo trafił do producentów programu. Program do kosztorysowania zachwycił z jednej strony prostą obsługa, a z drugiej wyjątkowo rozbudowanymi parametrami wyceny kosztorysu i samej pracy z programem. Jak to wygląda z dzisiejszej perspektywy?

Po 11 latach od premiery możliwości programu wciąż robią wrażenie. Ustawienie czasami bardzo szczegółowych opcji może w pierwszej chwili sprawić,że osoba pracująca z kosztorysem czuje się lekko zagubiona. Jednak dobre poznanie narzędzi programu sprawi, że kosztorysant będzie w stanie dokonać zmiany właściwie każdej elementu. Ważne by program dobrze poznać np.: na szkoleniu z kosztorysowania lub z podręcznikiem dołączanym do każdego egzemplarza programu.

Pewnym rozczarowaniem dla „współczesnych użytkowników programu może być jego wygląd. W ostatnich latach nawet twórcy interface’u okienkowego, czyli firma Microsoft odchodzi od niego (lub mocno modernizuje) na rzecz tzw. wstążki w pakiecie Office czy kafelków w systemie Windows. Norma PRO natomiast to wciąż program jakby żywcem wyjęty z przełomu lat 90-tych i OO-nych. Czy to źle? Trudno powiedzieć, w zasadzi jest to tylko kwestia przyzwyczajenia, ale mimo wszystko standardy współczesnego programu komputerowego odnośnie wyglądu są już inne.

Trzeba jednak przyznać, że producent nie zasypał gruszek w popiele, nie spoczął na laurach i w 2010 wydał na świat Normę Expert. Jest to w zasadzie program kosztorysowy, którego możliwości są zbliżone do PRO (dodano moduł rozliczania Odpadów), ale interface zdecydowanie bardziej przypomina ten znany z np. pakietu Office 2007. Praca nie w okienkach, ale panelach nawigowanych przy pomocy wstążki edycyjnej, która podpowiada możliwe do wyboru opcje.

Na razie Norma Expert jeszcze czeka na swój sukces. Kosztorysanci może z przyzwyczajenia, może z powodów cenowych wybierają Normę PRO.